آیا زانوبند بر تسکین درد زانو تاثیر مثبت دارد؟

آیا زانوبند بر تسکین درد زانو تاثیر مثبت دارد؟

 
به گزارش کلینیک آنلاین روماتولوژی مطالعات جدید نشان می دهد اگرچه آرتروز همراه با درد و ناتوانی است، اما ورزش کردن می تواند کیفیت زندگی مبتلایان به آرتروز یا کسانی که در خطر این بیماری هستند را افزایش دهد.

در مطالعه دیگری نشان داده شد استفاده از یک زانوبند ساده در کسانی که به آرتروز مبتلا هستند تا حد زیادی به تسکین و تخفیف درد کمک می کند.
نتایج هر دو مطالعه فوق، اخیرا در نشست سالانه دانشگاه روماتولوژی سان دیه گو، ارایه شده است.
آرتروز یک بیماری تخریبی در مفصل است (تخریب غضروف مفصل) که پیشرونده بوده ولی علی رغم نامگذاری آن و بر خلاف روماتیسم یک بیماری التهابی نیست، چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.

پیش به سوی افزایش کیفیت زندگی
دکتر کای سان از محققان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو می گوید: حتی ورزش کم هم به بیماران آرتروز کمک می کند.
او کیفیت زندگی را در سه گروه مقایسه کرده است:

  1. افراد غیر فعال
  2. افرادی که کمی ورزش می کنند
  3. افرادی که هر هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید توصیه شده را انجام می دهند.
پس از اتمام تحقیق او نتیجه گرفت کیفیت زندگی در کسانی که فعالیت فیزیکی افزایش داشتند، بهتر است.
در شروع مطالعه و پس از گذشت ۲ سال، بیماران به سوالاتی در ارتباط با کیفیت زندگی شان پاسخ دادند. این سوالات شامل سطح انرژی، تعاملات اجتماعی و سلامت عمومی شان بود.
کسانی که تا حدودی ورزش می کردند، گفتند در طول سال بیش از ۱۰ روز از سلامتی خوبی برخودار بودند.
کسانی که از دستورالعمل توصیه شده پیروی کرده بودند اظهار داشتند بیش از ۲۰ روز در سال از سلامتی خوبی برخوردارند.

تسکین درد زانو و استفاده از زانو بند
دکتر دیوید فلسون استاد پزشکی و اپیدمولوژی دانشگاه بوستون معتقد است کسانی که به شکلی از آرتروز زانو مبتلا هستند به طوری که بر کاسه زانو تاثیر می گذارد، چنانچه از زانوبند استفاده کنند به تسکین درد آنها کمک زیادی خواهد کرد.
آرتروز زانو با آسیب پیش رونده غضروف مفصلی، ماده پوشاننده انتهای استخوان ها، مشخص می شود. این آسیب می تواند منجر به تضعیف ماهیچه ها، درد و تورم شود.
دکتر فلسون می گوید بیمارانی که زانوبند می پوشند در حدود ۴۰ درصد از درد آنها در طول بیش از شش هفته کاهش می یابد. بر اساس این مطالعه، وی توصیه می کند بیماران از یک زانوبند جنس نئوپرن که دارای سوراخی در قسمت کاسه زانوست، استفاده کنند. او خاطر نشان می کند، قطعا یک پزشک بهتر می تواند آرتروز را در شما تشخیص داده و تجویزهای لازم را انجام دهد.

بهبود زندگی با وجود آرتروز
دکتر میلتون هلفنستین استاد روماتولوژی دانشگاه فدرال برزیل معتقد است نتایج هر دو مطالعه منطقی و قابل درک است. او به بیمارانش توصیه می کند ورزش های ایروبیک و تمرینات تقویت عضلات را بطور منظم دنبال کنند. البته داشتن وزن متعادل و سطحی از تناسب اندام برای رسیدن به هدف ضروری است. او پیشنهاد می کند کسانی که تمرینات ورزشی نداشته اند، با ۱۵ دقیقه در روز، سه بار در هفته و بتدریج شروع کنند.

دکتر هلفنستین همچنین توصیه می کند بیمارانی که به نوعی از آرتروز زانو بنام پاتلوفمورال مبتلا هستند از زانوبند استفاده کنند. اما وی می گوید مطمئن نیستم هرکسی بتواند زانوبند را بطور متوسط ۷ ساعت در روز تحمل کند؛ کاری که بیماران شرکت کننده در این طرح انجام دادند.

وی می گوید زانوبند باعث تثبیت زانو و کاهش اصطکاک بین مفاصل می شود. و همین امر موجب تخفیف درد می گردد.
نتایج این مطالعه در کنفرانس پزشکی ارایه شده است. و برای انتشار در یک مجله پزشکی نتایج مطالعه باید مورد بررسی و تایید دقیق دیگر کارشناسان قرار گیرد./

http://www.behpu.com
این نوشته در ورزش و تناسب اندام، تقویت عضلات و اندامها برای حفظ سلامتی و زیبایی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *